Алопеція — це патологічне випадіння волосся, що закінчується частковим або повним облисінням. Чому все так, які є симптоми та методи лікування — розберемо у цій статті. Вперед, ранери!
Життєвий цикл волосини
Почнемо з основ, аби було зрозуміло про що далі будемо говорити. Отож, кожна волосина з'являється на світ у фолікулі — схожа на кишеню в шкірі. Там вона проходить 3 фази росту:
- Анаген — фаза активного росту, триває від двох до семи років. Така собі дитина до пубертату)
- Катаген — перехідна фаза, триває близько двох тижнів. Тут стрижень волосини переходить в стан волосяної цибулини. Як в нас пубертат й бурхлива молодість.
- Телоген — фаза спокою, триває близько трьох місяців і завершується випадінням. Схоже до зрілості й старості
Коли йде природне оновлення волосся фаза телоген (старість) змінюється на анаген (дитина до пубертату) і так по колу. Волосина випадає, а на її місці росте інша. При алопеції анаген й не думає приходити. Волосина випадає і на цьому все.
Причини облисіння у чоловіків
Алопеція виникає через генетику та дії андрогенів — чоловічих статевих гормонів. При генетичній схильності волосяні фолікули шкіри голови надто чутливі до дії андрогенів, зокрема дигідротестостерону (ДГТ) — форма тестостерону у комбінації з ферментом 5 альфа редуктаз. Цей гормон впливає на життєвий цикл росту волосини. У чоловіків такий цикл триває в середньому 3 роки.
Кожна волосина має від 20 до 25 циклів. Якщо ці цикли крутяться в нормальному ритмі, то і в 60-75 років чоловіки мають густу шевелюру.
Коли приходить алопеція ДГТ скорочує цикл деяких волосяних фолікулів. Тобто вмикає режим “форсаж” і фази росту починають змінювати одна одну з прискореною швидкістю. Волосини не витримують таких обертів, виснажуються і стають дедалі тоншими. Зрештою, фолікул з'їжджає з траси й гине.
Причини облисіння у жінок
Алопеція рідше зустрічається у жінок, бо рівень чоловічих статевих гормонів у них нижчий. Л — логіка) Проте підвищена чутливість коренів волосся до чоловічих гормонів і знову та сама генетика викликає алопецію.
При генетичній схильності навіть низький рівень андрогенів у жінок може спричинити втрату волосся. Цикли росту також прискорюються, а час між випадінням волосся і початком нової фази анагену сповільнюється. Тобто волосині потрібно більше часу, щоб почати рости знову після того, як її попередниця випала. Волосяний фолікул не витримує таких темпів і виснажується. Далі з ним все ясно.
Ще одна причина випадіння волосся у жінок — нерви. Серйозно, через емоційний стрес волосяний фолікул також може передчасно завершити фазу росту. Тож не нервуйте, або хоч по мінімум.
Види алопеції
Коротко пробіжимося по найпоширеніших видах:
Андрогенетична (androgenetic) — андрогенна алопеція є поширеним генетичним захворюванням, яке вражає людей будь-якої статі.
Дифузна або симптоматична (effluviums) — волосся стоншується, а потім випадає довільними частинами по всій шкірі голови. У рідкісних випадках може з'явитись і на інших ділянках тіла.
Осередкова або гніздова (areata) — волосся випадає клаптями, зазвичай на волосистій частині голови. Але така алопеція може вражати й брови, вії та інші ділянки тіла.
Рубцева (scarring) — волосся випадає через руйнування волосяних фолікулів. Зазвичай це результат інфекцій, хімічних речовин, опіків або аутоімунних розладів.
Симптоми хвороби
У середньому щодня випадає від 50 до 100 волосин. Це норм. Коли кількість перевищує 100 волосин на день — це не норм. Коли на конкретній ділянці шкіри голови випадає більше волосся, ніж на решті — це теж не норм. Це вже тривожні дзвіночки. І дзвенить алопеція.
У чоловіків випадіння волосся зазвичай починається над скронями, а лінія росту волосся з часом стає схожа на літеру “М”. Волосся на маківці також стоншується й прогресує до облисіння.
Алопеція у жінок починається з поступового порідіння волосся на проділах. Потім посилюється дифузне випадіння волосся, що поширюється від маківки.
Алопеція: лікування
Лікування алопеції — це індивідуальний процес, який розпочинається з підбору відповідного догляду за шкірою голови та волоссям.
Також є кілька медикаментозних, хірургічних і косметичних рішень для нормалізації випадіння волосся. На них зупинимось детальніше.
Медикаментозне лікування
Використовують засоби з трихологічної лінії для стимулювання кровообігу та блокування ферменту 5 альфа редуктаз. Однак усі препарати від алопеції має призначати лікар-дерматолог чи трихолог. Залиште самолікування і рецепти “народних цілителів” в минулому. Довіряйте свою голову лише професіоналам.
Трансплантація волосся
Для боротьби з андрогенною алопецією існує кілька методів трансплантації волосся:
- FUE-трансплантація волосся. Волосяні фолікули вилучають з донорської зони й пересаджують в зону реципієнта. Для цього використовують електростилет з мікропробійником, діаметр якого коливається від 0,7 до 1,1 мм.
- Пересадка волосся Sapphire FUE. Трансплантація волосся Sapphire FUE відрізняється від традиційного методу FUE лезом. У цій процедурі хірург використовує сапфірове лезо замість звичайного сталевого. Воно дозволяє робити більш делікатні й точні розрізи.
- DHI-трансплантація волосся. Виконується за допомогою імплантаційного стилета під назвою Choi Pen. Перевагою цього методу є менші рани та легший післяопераційний період.
Косметичні процедури
Хоча пудри й перуки маскують облисіння, але виглядають вони неприродно і дуже помітно. Залишається лише мікропігментація волосся. Це техніка татуажу волосся. Крихітні органічні пігменти вводяться у поверхневий шар епідермісу шкіри голови. Як і перманентний макіяж, таке татуювання тримається від 3 до 4 років. І створює ілюзію поголеної голови.
Тепер ти знаєш, хто така алопеція, причини випадіння волосся, гормони, через яких заварилася вся ця каша. І методи лікування.
Якщо тобі цього мало й ти хочеш більше — реєструйся на курси академії Blade Runner. Ти навчишся не тільки стригти та фарбувати, але й знатимеш усе про анатомію шкіри голови й будову волосся.